Blog

OVLÁDAJÍ VÁS EMOCE? OVLÁDNĚTE JE PRVNÍ

Očekávám něco, co nepřichází, jsem nevrlá, mám své dny, všichni kolem mě vytáčejí k nepříčetnosti a přede mnou je hora povinností, které prostě musí být dnes, protože už měly být hotové dávno. Čím víc odkládám/očekávám/  používám slova jako „měla bych“ a „musím“, tím víc jsem nevrlá, tím víc se mnou cloumá vztek a tím víc se dostávám do začarovaného kruhu. Mám pocit, že jsem pro každého důležitá jen proto, abych naplňovala jeho potřeby a že mě nikdo nemá rád.

Takhle můj život opravdu vypadal.  Abych byla upřímná, jsou dny, kdy tak vypadá i dnes, ale je jich nepoměrně méně.

Emoce jsou perfektní signální soustava. Naprosto drze nám dávají najevo, co se odehrává uvnitř. Máme vnitřní konflikty? Buch, vždycky je něco, co je vytáhne na povrch. Nemáme se rády? Buch, děje se to často. Nerozumíme si? Buch, neustále se opakuje to samé.

Je to, jako by nám tělo dávalo neustále zpětnou vazbu a nutilo nás si konečně všimnout, co tím chce říct.

Když jsem aktivně tancovala desítky hodin týdně, používala jsem tělo jako prostředek k dosažení domnělého ideálu pohybu. Dnes tančím a hýbu se víc s radostí. Tělo vnímám jako partnera a snažím se poslouchat, co mi říká. Výsledek? Je mým nejlepším přítelem.

Kdykoliv jsem nerozhodná, pocity v těle mě správně navedou. Kdykoliv mi předkládá emoce, komunikuje se mnou. Otevírá stará zranění a snaží se je léčit. Podpořím ho nebo umlčím? Tohle rozhodnutí je na mně. Když ho podpořím a má šanci léčit, stávám se vyrovnanější. Pokud se rozhodnu, že tahle situace musí okamžitě skončit, a umlčím ho, točím se v začarovaném kruhu. Souhlasím tak vnitřně s tím, že se stejná situace bude brzy opakovat. Zase vybuchnu zdánlivě bez příčiny. Ony totiž výbuchy emocí mají málokdy základ v aktuální situaci. Většinou reagujeme na něco, co se nám stalo dávno předtím a současná situace to jen vytáhla opět na povrch. Tady je základ toho, proč svým emocím nerozumíme.

ZKUSTE SI MALÉ CVIČENÍ

Až se opět dostanete do situace, kdy vás ovládnou emoce, zkuste je procítit, aniž byste je potlačovala. Nechte emoci projít svým tělem a pozorovat ji. Když s ní nebudete bojovat, většinou se rozplyne daleko rychleji. I když to bude zezačátku nejspíš dost náročné a ne vždy se to podaří, každý pokus se počítá. Každý pokus vás vede blíž k pochopení sama sebe, svých pocitů a rozhodnutí, která nedávají smysl.

Přidejte se do naší facebookové skupiny, kde sdílíme své zkušenosti a tipy, jak pracovat nejen se svým tělem, abychom se staly vyrovnanějšími a sebevědomějšími ženami. Nebo sledujte stránku SebeVědomá.

 

Mým posláním je hledat, nacházet a informovat o možnostech zvyšování zejména ženského sebevědomí, sebedůvěry a sebeúcty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *